Nu bloggar Fläder!

Nu har turen att blogga kommit till fritidshemmet Fläder! Kanske skulle vi egentligen skriva fritidshemmen, i plural alltså för egentligen är vi ju två fritids men vi varken känner eller arbetar så. På Fläder finns ca 80 elever inskrivna från förskoleklass C och D och från klasserna 1 C och 1 D. Vi är tre pedagoger på Fläder C och tre pedagoger på Fläder D – men vi ser mer på oss själva som att vi är sex pedagoger tillsammans.

Vi har en gemensam struktur för veckorna som bland annat innebär att vi äter mellanmål tillsammans och går på gemensamma utflykter på tisdagar. Här nedanför är en bild som kommer från Hjärntorget, vår digitala plattform i Göteborg, där vi pedagoger publicerat vårt fritids-schema.

 schema

Vi varierar våra dagar mycket för att ge eleverna chansen att lära känna olika typer av aktiviteter. Idag är det måndag och efter mellanmålet har våra elever möjligheten att välja mellan att fritidsgympa med lekar eller sport i idrottshallen, skolkör och att leka fritt ute.

/ Fläder

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *